تبلیغات

مرغ عشق - تغذیه ، نگهداری و تربیت مرغ عشق

بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما

تغذیه ، نگهداری و تربیت مرغ عشق

تغذیه ، نگهداری و تربیت مرغ عشق

برای رفتن به ادامه مطلب روی دانلود کلیک کنید.تغذیه ، نگهداری و تربیت مرغ عشق

تغذیه‌

غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شمال‌ 2 گروه‌ مهم‌ هستند :

 

1- دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

2- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌ 

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن 200 گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای 2_3 بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

جدول ذیل شما را در بالانس و تنظیم یک برنامه غذایی مناسب برای ادوار مختلف حیات مرغ عشق یاری میدهد :

 نوع دانه
 کالری% چربی% هیدرات کربن%
 پروتئین%
 تخم کتان
 295 5 50 15
 ارزن 316 5 60 11
 شاهدانه 404 30 16 16
 دان سیاه
 405 30 15 17

 

 نان نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای 1 یا 2 مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌:  دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.
کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین:  بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا 12 قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا 10 قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از 24 ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از 24 ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).
نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین  B
برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.
آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود . 
منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین  B1
در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .
آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده - گرفتگی عضلات - بی اشتهائی می شود .
منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین  B2
مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .
آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری - توقف رشد -اختلالات تنفسی - بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .
منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج - شیر - سفیده تخم مرغ.

ویتامین  B6
در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم - ذرت - سبزی ها - برنج - زرده تخم مرغ.

ویتامین  B12
در رفع عوارض عصبی موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.
منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین  C
در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی - ضعف شدید می شود.
منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین  D
در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .
منابع این ویتامین : روغن ماهی - زرده تخم مرغ - و نور آفتاب.

ویتامین  E
این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .
آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .
منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ - جوانه گندم - کاهو – کلم.

ویتامین  F
در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .
منابع این ویتامین : روغن ماهی - جوانه گندم.

ویتامین  K
مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .
آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی - ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

در جدول ذیل مواد معدنی مهمی که در متابولیسم مرغ عشق نقش اساسی دارند ذکر شده است :

میکرو المانها
ماکرو المانها
فلور                      ید
نیکل                    سیلیسیم
قلع                      واندیم
آهن                      کرم
منگنز                    روی
مس                     مولیبدن
کبالت
کلسیم
فسفر
منیزیم
ناتریم
کلر
گوگرد

نگهداری

قفس:
ابعاد اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ 75‚60‚100سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند. 

مکان‌ قفس‌:  قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ 1- 26 سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود. 

وسایل‌ داخل ‌قفس‌:  وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ 3 - 4 روز یک‌ بار تمیز شوند. 

میله‌ داخل ‌قفس‌:  میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌:  مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو:  محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که: 
_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.
_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).
_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

1- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

2- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

3- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

4- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (75 ‚ 60 ‚ 100 سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

5- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

6- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

7- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

8- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

9- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

10-  هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری). 

آب تنی

آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟

برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و ... ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از 6 هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

اگر دوست دارید مرغ عشق شما تخم بگذارد مطلب تخم گذاری مرغ عشق این وبلاگ را بخوانید.


برچسب ها : تغذیه مرغ عشق، نگه داری مرغ عشق، تربیت مرغ عشق، ویتامین های مورد نیاز مرغ عشق، آبتنی کردن مرغ عشق، بزرگ کردن جوجه مرغ عشق، وسایل بازی مرغ عشق، داغ کن - کلوب دات کام
نظرات ()
تاریخ : یکشنبه 22 مرداد 1391

نظرات

پنجشنبه 5 دی 1392 08:50 ب.ظ
عالی بود
دوشنبه 14 مرداد 1392 09:26 ق.ظ
سلام
برنج پخته باید کم نمک باشد یا اصلا نمک نداشته باشد .2) پرنج اگر روغن داشته باشد برای مرغ عشق مضر است
محمد قاسمی
شما همان برنجی که سر سفره می خورید برایشان یکم بریزید.
یکشنبه 16 تیر 1392 12:54 ق.ظ
سلام چرا تمام وبلاگ های مرغ عشق مطالبشون یکیه؟؟ اینو نشون بدین
محمد قاسمی
این وبلاگ یکی از قدیمی ترین وبلاگ های مرغ عشق است و بعضی ها که من از آن ها راضی نیستم مطالب وبلاگ ما را می دزدند و در وبلاگ خود می گذارند و خدا آن دنیا جوابشان را می دهد.
چهارشنبه 5 تیر 1392 02:22 ب.ظ
سلام مرغ عشق هایم ترشحاتی از بینی خود در میاورند بگویید جه کار کنم
پنجشنبه 30 خرداد 1392 08:24 ب.ظ
ببخشید شیر هم می شه بهشون داد به جای اب ؟شرمنده سوالات زیاد ششششد..........
محمد قاسمی
خیر
پنجشنبه 30 خرداد 1392 08:22 ب.ظ
با سلام و تشکر از راهنمایی های مفیدتون چندتا سوال داشتم ممنون می شم جواب بدید جناب دکتر
1. کلسیم همون قر ص کلسیم انسانی مشکلی نداره ؟منظور از یک چهارم قرص 250 یا 500؟
2.هر چند وقت باید داخل آبشون قرص کلسیم بریزم؟
3. مولتی ویتامین مخصوص پرندگان پیدا نکردم مولتی ویتامین مخصوص کودکان براشون خوبه؟چطوری استفاده کنم؟
محمد قاسمی
اگر در پرنده فروشی قرص کلسیم نیافتید بهتر است از منابع طبیعی آن ها استفاده کنید.
به جای قرص کلسیم به آن ها پوسته ی تخم مرغ بدهید و از پرنده فروشی برایشان مولتی ویتامین بخرید. اکثر پرنده فروش ها مولتی ویتامین دارند.
سه شنبه 7 خرداد 1392 11:04 ب.ظ
آقا چرا مرغ عشقای من فقط ارزن و کاهو میخورن؟تخم مرغو نمیخورن.جعفری و شویدم کم میخورن هندونه ام که اصلا نمیخورن!چیکا کنم؟!
محمد قاسمی
برنج و ذرت و گندم هم نمی خورند؟ ( البته گندم را باید دو روز در آب خیس کرد)
سه شنبه 7 خرداد 1392 10:49 ب.ظ
سلام.میشه به مرغ عشقا گندم پوست کنده هم داد؟!
محمد قاسمی
گندم را حتما باید دو روز در آب خیس کرد و بعد به آن ها داد.
چهارشنبه 1 خرداد 1392 01:51 ب.ظ
سلام ببخشید مرغ عشق های من انگار افسردگی دارن غذا نمیخورن 2 روزه که گرفتمشون باید چیکار کنم؟
محمد قاسمی
هنوز به محیط خود عادت نکرده اند. چند روز صبر کنید.
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392 08:47 ب.ظ
به مرغ عشق سویا هم میشه داد؟
محمد قاسمی
بله
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392 11:18 ق.ظ
سلام خسته نباشید عذر میخوام مجددأ مزاحم شدم آقای قاسمی عزیز تو مطالبی که در ارتباط با تغذیه مرغ عشق گذاشتید اشاره کردید به برنج پخته شده یکی دوتا سوال واسم پیش اومد 1) منظورتون از برنج پخته شده همون برنجیه که میاریم رو سفره خودمون میخوریم یا اینکه باید نیمه پز یا آبکش باشه چون مادر بنده وقتی برنجو میپزه یه مقدار روغن هم بهش میزنه این مشکلی نداره؟ 2) چه میزان برنج واسشون کافیه یعنی اگه قاشق غذا خوری رو در نظر بگیریم چقدر پرش کنم؟ 3
) و همینطور در ارتباط با خوردن سبزی من بین کامنتایی که دیگر دوستان فرستادن مشاهده کردم که شما در جواب دوستی که مرغ عشقاش مرده بود یکی از دلایلشو به خوردن زیادی سبزی ربط دادید اگه ممکنه میزان مصرف سبزی رو هم دقیق بگید که خدای نکرده تو تغذیه شون زیادی روی نشه 4) بازم توی مطلب روشهای تغذیه مرغ عشقها نوشتید که هویج و تره و جعفری و ... بهشون بدیم مرغ عشقای من به خرفه و ریحون علاقه زیادی دارن میخواستم بدونم این دو مورد براشون بد نیست و باعث اسهال شدنشون نمیشه؟ 5) چند بار متوجه شدم مرغ عشقم مدفوع خودشو میخوره دلیلش چیه؟
محمد قاسمی
1و 2.یکم از برنجی که خودتان می خورید برای آن ها بریزید.
3.سبزی برای آن ها خوب است ولی زیاد خوردن سبزی باعث اسهال مرغ عشق می شود. من چگونه مقدار دقیق آن را به شما بگویم؟ یکم سبزی نمی دانید چه قدر می شود؟
4.اگر کم به ان ها بدهید هیچ مشکلی پیش نمی آید.
سه شنبه 22 اسفند 1391 02:17 ق.ظ
سلام
مرغ عشق های من اصلا میوه و سبزی و تخم مرغ آبپز رنده شده با هوبج نمی خورند.چیکار کنم تا بخورند؟
ممنون
محمد قاسمی
برنج پخته شده هم نمی خورند؟
چهارشنبه 11 بهمن 1391 09:29 ب.ظ
چرا مرغ عشق های من درهنگام تخم گذاری بیمار میشوند ممنون
محمد قاسمی
علائم آن ها چیست؟ از نظر غذا دادن تقویت می شوند؟
چهارشنبه 11 بهمن 1391 09:26 ب.ظ
متشکرم
محمد قاسمی
خواهش می کنم.
سه شنبه 10 بهمن 1391 01:00 ب.ظ
چه مولتی ویتامینی باید به مرغ عشق داد؟
محمد قاسمی
مولتی ویتامین را از پرنده فروشی بخرید. فقط بیش از یک روز در آبشان نماند. زیاده روی هم نکنید.
پنجشنبه 5 بهمن 1391 07:50 ب.ظ
سلام مرسی از اطلاعاتتون.
محمد قاسمی
خواهش می کنم.
دوشنبه 25 دی 1391 04:42 ب.ظ
چیکار کنم مرغ عشقام زودتر جفت گیری کنن و تخم بگزارند
محمد قاسمی
مطالب قسمت اصول تکثیر مرغ عشق را بخوانید.
پنجشنبه 30 آذر 1391 10:33 ب.ظ
با سلام من یه جفت مرغ عشق دارم با هم خوب اند نر به ماده غذا می ده البته وقتی که پیش قفس ماده خیلی می ترسه وحتی نر کنارش می ره نر می زنه و خیلی می ترسه کم غذا می خوره ولی با نر خوبه نمی دونم چی کار کنم تا زه سه ماه دارمشون و سه با پشت سرهم دیدم نر با ماده جفت گیری میکنه ولی نه به صورت کامل و سریع از نی می افتند واز اون مو قع ببد ماده این طوری شده
محمد قاسمی
غلط املایی بسیار شما باعث شده است مطلب شما به سختی خوانده شود. اگه با هم خوب نیستند بهترین کار این است که به پرنده فروشی بروید و مرغ عشقتان را عوض کنید.
چهارشنبه 29 آذر 1391 12:17 ب.ظ
سلام مرغ عشق های من سه تا جوجه آوردن که دوتا بزرگترن از اون یکی.مادرشون به اون دوتا بیشتر غذامیده وبه کوچیکه زیاد نمیده امروزم دیدم اصلا بهش غذا نداده و انداختتش نزدیک در لونه به نظرتون چیکار کنم خودم بهش غذا بدم؟ حدودا کوچیکه یک هفتشه و جسش نصف اون بزرگترهاست
محمد قاسمی
خود مامانش به او غذا می دهد و نگران نباشید.
جمعه 24 آذر 1391 04:20 ب.ظ
با سلام مرغ عشق ماده ام بزرگ تر از نر نه از لحاز سنی و بهش می گن دو رگه سوال این بود که ایا در جفت گیری مشکلی پیش نمی یاد ویه سوال دیگه داشتم ایا تخم ماده دو رگه ونر ایرانی یا همون معمولی جوجه میشه
محمد قاسمی
چون از یک نوع پرنده هستند و جفتشان مرغ عشق اند با هم جفت می شوند و می توانند تخم بگذارند و به جوجه تبدیل شود.
جمعه 26 آبان 1391 10:39 ب.ظ
شکلی از قفس خوب می توانید بگذارید ؟؟که بتوانیم همه چیز را در عکس هم ببینیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
محمد قاسمی
بله. مطلبی جدید گذاشتم.
چهارشنبه 17 آبان 1391 08:22 ب.ظ
سلام مرغ عشق نرم پریده ایا ماده جوجه هاشه ازتخم درمیاره البته یه نردیگه انداختم پاش نمی دونم قبولش میکنه راهنماییم کنید ممنون میشم
محمد قاسمی
ماده شما تنها نمی تواند تخم ها را به جوجه برساند. بهترین کار این است که تخم ها را به پرنده فروشی ببرید و یا ان ها را بفروشید یا به پرنده فروش بدهید تا آن ها را به زیر مرغ عشق دیگری که در حال تخم گذاشتن است بگذارد. یا خودتان از تخم ها مراقبت کنید ولی هر کاری می کنید دیگر نگذارید مرغ عشق ماده بر روی تخم ها بنشیند چون مرغ عشق نر نیست که به او غذا بدهد و علاوه بر جوجه نشدن تخم ها مرغ عشق ماده هم می میرد.
جمعه 7 مهر 1391 10:16 ق.ظ
باسلام مرغ عشق من موقع خوابیدن روی تخم نرفوت کرده حالاچکونه بایک نر دیکر جفت بیندازم باتشکر
محمد قاسمی
چند روز است که ماده شما تخم گذاشته؟ نر شما خیلی پیر بوده؟ لانه را بردارید و از تخم ها خودتان مراقبت کنید. ماده شما در غیاب نر نمی تواند از تخم ها مراقبت کند و حتما می میرد چون مرغ عشق نر به ماده غذا می دهد و ماده به جوجه ها . یک همسن برای مرغ عشق خود پیدا کنید و او را در قفس او بگذارید و خودشان با هم جفت می شوند.
جمعه 24 شهریور 1391 12:23 ب.ظ
شلام اشکالی نداره قفس جای روشن نباشد
محمد قاسمی
نه. ولی باید بعضی وقت ها آن ها را به جای روشن ببرید.مرغ عشق ها مثل مرغ ها هستند، به طوریکه وقتی آن ها را در داخل خانه نگه داری کنیم، با خاموش کردن برق همشون می خوابند و با روشن کردن برق فکر می کنند صبح شده و غذا می خورند. دوباره اگر 15 دقیقه بعد این کار را انجام بدهیم باز هم فکر می کنند صبح شده و غذا می خورند.پس اگر آن ها همیشه در جای خیلی تاریک نگه داری شوند،همش می خوابند.
چهارشنبه 22 شهریور 1391 12:47 ق.ظ
سلام مرسی که به من سر زدید
من شما رو لینک میکنم
البته من یه وبلاگم واسه باشگاه پرواز دارم اگه بخوایین میتونید عضو بشین...
خبرم کنید
راستی من یه سهره قناری دارم از نوع گلبسرش....
محمد قاسمی
من هم شما را لینک کردم. اگه اطلاعاتی در مورد دیگر حیوانات می خواهین باید بگم که بهتر است به وبلاگ حیوانات خانگی با ادرس pet.parsiblog.com رجوع کنید
دوشنبه 30 مرداد 1391 08:41 ب.ظ
من شما رو لینک کردم من با نام*بزرگ ترین مرکز تخصصی دانلود*به ادرسdownload198.Niloblog.com
لینک کنید.
محمد قاسمی
لینک کردم
دوشنبه 30 مرداد 1391 04:24 ب.ظ
شما لینک شدید مارو به نام بهترین ها بلینکید و اطلاع دهید.
محمد قاسمی
لینک کردم
یکشنبه 22 مرداد 1391 03:29 ب.ظ
بهترین وبلاگ در باره ی مرغ عشق است
محمد قاسمی
لطف دارید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

تبلیغات

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • ابر برچسب های سایت

  مواد غذایی ،فروش مرغ عشق ،تخم بدون نطفه ،سن مرغ عشق ،حرف زدن مرغ عشق ،چگونگی یاد دادن حرف به مرغ عشق ،تبادل لینک ،عکس های مرغ عشق ،وبلاگ تخصصی مرغ عشق ،تخم مرغ آب پز ،آب و هوا ،ذرت ،چگونگی تخم گذاشتن مرغ عشق ،چکار کنم مرغ عشق هایم تخم بگذارند ،مرغ عشقم تخم نمی گذارد ،آموزش حرف یاد دادن مرغ عشق ،لینک کردن ،چه مدت طول می کشد تا مرغ عشق تخم بگذارد ،ارزن پرنده ،چگونه مرغ عشقم حرف بزند ،تخم ،اصول تکثیر مرغ عشق ،غذای مورد علاقه مرغ عشق ها ،خرید مرغ عشق ،یاد دادن حرف به مرغ عشق ،جوجه مرغ عشق ،تخم گذاشتن مرغ عشق ،تشخیص جنسیت مرغ عشق ،چگونگی حرف زدن مرغ عشق ،عکس جفت گیری مرغ عشق ،چگونه مرغ عشق تخم بگذارد ،مرغ عشق مریض ،خرید ،غذای مورد نیاز مرغ عشق ها ،مرغ عشق سخنگو ،دانسته های مهم در مورد مرغ عشق ،دما ،گندم ،ناباروری ،مرغ عشق هلندی ،پاسخ دادن به سوال مرغ عشق ،تبادل لینک با وبلاگ پر بازدید ،تولید مثل ،راه های تخم گذاری مرغ عشق ،سوال در مورد مرغ عشق ،تبادل لینک دو طرفه ،ارزن ،فروش جفت مرغ عشق ،مرغ عشق پاکستانی ،فروش ،

  نظرسنجی

  شما کدام یک از پرنده های خانگی را بیشتر دوست دارید؟
  جستجو

  امکانات جانبی

  درباره وبلاگ


  تکثیر مرغ عشق- دنیای مرغ عشق-دستی کردن مرغ عشق- عجیب ترین مرغ عشق-تعین سن مرغ عشق- فروش مرغ عشق- خرید مرغ عشق-تشخیص نر یا ماده بودن مرغ عشق-جوجه مرغ عشق

  مدیر وبلاگ : محمد قاسمی