تبلیغات

مرغ عشق - بیماری های مرغ عشق

بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما

بیماری های مرغ عشق

انواع بیماری های مرغ عشق و روش درمان و پیشگیری از آن ها

برای رفتن به ادامه مطلب روی دانلود کلیک کنید.بیماری های مرغ عشق

نیوکاسل

ویروس عامل بیماری از خانواده پارامیکسووی

راههای انتقال بیماری  :
_تماس مستقیم با ترشحات بخصوص مدفوع پرنده مبتلا.
_تماس با غذا ، آب ، وسایل و ... آلوده.

منبع ویروس  :
_ترشحات تنفسی و مدفوع
_تمام قسمت های لاشه
_ویروس در طی دوره کمون و برای مدت زمانی محدود و کوتاه در طی دوره نقاهت دفع می شود.
_برخی طوطی سانان بصورت منقطع حتی بیش از یک سال هم این ویروس را دفع نموده اند.

دوره کمون  :
4 تا 6 روز است.

علائم تنفسی و یا عصبی  :
_نفس نفس زدن و سرفه
_افتادگی بالها ، کشیدن پاها ، پیچش سر و گردن ، چرخش ، افسردگی ، بی اشتهایی ، فلج کامل
_اسهال سبز و آبکی
_تورم بافتهای اطراف چشم و در گردن 

درمان : 
ندارد

پیشگیری : 
با واکسیناسیون

 

پسیتاکوز
بیماری کلامیدیوز پرندگان یک بیماری عفونی حاد یا مزمن برخی طیور اهلی و بسیاری از پرندگان زینتی ،مهاجر و وحشی می باشد و نشانه های بیماری در پرندگانی که بطور بالینی بیمارند شامل عوارض و جراحات عمومی در دستگاه تنفسی و گوارش می باشد وعفونت مخفی ممهمترین و غالبترین نوع بیماری در پرندگان است. 

میزبانان  :
کلامیدیوز در پرندگان خانواده طوطی سانان و انسان پسیتاکوز و در سایر خانواده های پرندگان «اورنیتوز» نامیده می شود. 

سن ابتلاء  :
کلمیدیوز در بسیاری از انواع پرندگان و در سنین مختلف بروز می کند .اغلب موارد حاد بیماری در پرندگان جوان دیده می شود .طوطی ها ،پاراکیت ها و کبوتران بیشتر مبتلا می شوند. 

سبب شناسی : 
عامل بیماری در پرندگان کلامیدیاپسیتاسی می باشد. کلامیدیا ارتباط نزدیکی با ریکتزیا دارد.انواع کلامیدیاپسیتاسی که تاکنون شناسایی شده اند ، به میزان زیادی در بیماریزایی ، با یکدیگر متفاوتند . گاهی اوقات توام شدن عفونت با سایر عوامل بیماریزا ، خصوصا سالمونلا ، موجب افزایش قدرت بیماریزایی کلامیدیاپسیتاسی می شود . پرندگان جوان حساسیت بیشتری دارند . تراکم جمعیت یا سایر شرایط نامساعد محیطی و استرس حمل و نقل ، مسابقه و دستکاری کردن پرنده ، موجب افزایش شدت بیماری می گردد. 

ناقلین :
پرندگان وحشی و زینتی کلامیدیا را به جوجه هایشان منتقل می کنند و تعدادی از جوجه ها که زنده می مانند حامل بیماری می باشند .نکته ظریف بین میزبان و عامل بیماریزا این است که استرس ها موجب می شوند که دفع کلامیدیا در ترشحات و مواد دفعی پرنده حامل ، متناوبا رخ داده و سایر پرندگان حساس را مبتلا نماید. 
ممکن است بیماری کلامیدیوز هنگامی که تعداد زیادی پرنده ، از جمله حاملهای منتشر کننده بیماری ، در یک جا جمع می شوند بصورت همه گیری درآید .معمولا انتقال بیماری با استنشاق ذرات خشک شده مدفوع آلوده انجام می گیرد ولی امکان دارد کلامیدیاپسیتاسی از راه خوراکی نیز منتقل شود. 

نشانه های بالینی : 
بروز شکل خفیف کلامیدیوز پرندگان به نشانه های خفیفی منجر می گردد که ممکن است تشخیص داده نشود ، یا اینکه ممکن است در این شکل از بیماری نشانه های خفیف تنفسی یا اسهال جلب نظر نماید . در اشکال شدیدتر بیماری اسهال آبکی مشاهده می شود ؛ عدم تعدل در هنگام راه رفتن یا فلجی زودگذر نیز مشاهده شده است. 
اغلب تورم ملتحمه چشم بصورت یک یا دو طرفی ، بیانگر احتمال بیماری کلامیدیوز می باشد . نشانه های دیگری شامل :

کز کردن ، لاغری ، اسهال و صداهای تنفسی نیز وجود دارد.

پیشگیری : 
چون هیچگونه واکسن موثری علیه کلامیوز وجود ندارد ، راه پیشگیری بیماری در طیور براساس پرهیز از قرار گرفتن در معرض آلودگی است . لوازم و وسایل باید قبل از مصرف تمیز و ضدعفونی شوند . همه ی پرندگان خانواده طوطی سانان برای پیشگیری از پسیتاکوز احتمالی ، باید با تتراسایکلین تحت درمان قرار گیرند.

 

یبوست

علائم : 
در این بیماری پرنده با پرهای پف کرده به گونه ای بی تفاوت در قفس نشسته و سعی در دفع فضله می کند بدون آن که نتیجه ای بگیرد . پرنده رفتاری شبیه به بیماری گرفتگی مجرای تخم گذاری از خود نشان میدهد. از دیگر علائم میتوان به کمی اشتها ، سستی و بیحالی و دفع فضولات با زحمت زیاد همراه با تکان دادن خود و وجود رنگ سیاه در فضولات پرنده و خشک بودن آن اشاره کرد.

علل بیماری : 
مصرف خوراک مانده و تغذیه از اشیاء غیر مجاز و همچنین اختلال در عملکرد دستگاه گوارش.

مداوای بیماری : 
مالیدن روغن خوراکی مایع به مخرج پرنده . چکاندن یک قطره روغن کرچک یا روغن پارافین مایع در منقار پرنده . تغذیه پرنده با میوه و سبزیجات .
غذای پرنده باید ترید شیر خام با نان تست و مقدار زیادی کاهو باشد که البته این غذا نباید بیشتر از دو ساعت در قفس پرنده بماند چون فاسد می شود. اضافه کردن مقدار بسیار کم سولفات دومنیزی به آب آشامیدنی پرنده می تواند مفید باشد.

 

غده یا ورم جلدی

ورم زیر جلدی در پرنده ها به علت مسدود شدن یکی از روزنه های ترشحات طبیعی بدن اتفاق می افتد. این روزنه ها که کارشان بیرون دادن بعضی از ترشحات طبیعی و داخلی بدن پرنده است گاهی بسته شده و ترشحات راهی به بیرون پیدا نمی کنند در نتیجه در زیر پوست پرنده جمع شده و بتدریج تراکم این ماده زیاد گردیده و تشکیل توموری در بدن پرنده می دهند.

درمان  :
همین که تومور کاملا رشد کرده و بزرگ شد و پوست روی آن کشیده و نازک گردید موقع آن است که از زیر پوست بیرون آورده شود. پوست نازک شده را با یک تیغ تیز و استریل شده بشکافید و ماده پنیری شکل داخل آن را بیرون بیاورید . سپس به سر یک چوب خلال دندان پنبه استریلی بپیچید و زخم ایجاد شده را با آب استریل با دقت بشویید. بعد از آن پرنده را در قفس و مکانی راحت و بی سر و صدا قرار دهید و اطراف قفس را با پارچه ای بپوشانید تا از جست و خیز و فعالیتهای اضافی پرنده جلوگیری شود.

 

آبله
سالهاست که آبله پرندگان شناخته شده است. در ابتدا آنرا یک بیماری منحصر از سایر بیماریها می دانستند. ملاحظه شده در پرندگانی که به صورت گروهی در یک مکان نگهداری می شوند بیماری بروز می کند. آبله پرندگان شبیه آبله سایر پستانداران و انسان است . مانند آنها زخم هایی ایجاد می کند ولی به انسان و سایر پستانداران سرایت نمی کند. شدت بیماری بر حسب نوع میزبان متفاوت است. بعضی از آنها در نوع به خصوصی خطرناکتر هستند و در بعضی دیگر حتی قادر به ایجاد بیماری نیستند و یا اگر پرنده ای به آن مبتلا شود در آن امنیت ایجاد می کند. تحریک و تولید آنتی بادی بستگی به نوع ویروس دارد. پرندگانی که به بیماری مبتلا می شوند ، پس از بهبودی ، امنیت دائمی کسب می کنند. بعضی از انواع ، حتی به حالت خفیف بیماری مبتلا می شوند و امنیت بر ضد یک یا چند نوع آبله پیدا می کنند.

علائم کلینیکی بیماری  :
آبله ابتدا پوست و اعضا زیر پوست سر و حفره های مربوطه را آلوده می کند. .ویروس در سلولهای پوست ، رشد نموده و تکثیر می شود. سپس آنها را تخریب کرده ، می ترکاند و در نتیجه ، ترشح لنف را تحریک می کند. زخم های پوست متورم می شوند و حالت تاول به خود می گیرند که به اندازه های مختلف و جدا از هم قرار می گیرند. تاولها پر از مایع و مملو از ویروس می باشند. پس از ترکیدن تاول ها پوست روی آنها زرد رنگ و نکروتیک می گردد. این زخم ها در اثر آلودگی ثانویه متورم و شکل زگیل به خود می گیرند و گاهی نیز زخم ها در اثر آلودگی باکتریها باعث نکروز می گردد.
ترشحات چشمها ، پلکها را بهم می چسباند و پرنده نابینا می شود. گاهی نیز هجوم خون شدید در چشم بوجود می آید. تورم پلک چشم یک حالت پف کرده به چشم میدهد و ترشحات صاف از چشم جاری میگردد.
پلک سوم به طرف وسط چشم کشیده می شود . به طوری که نصف آن بسته به نظر میرسد. پرهای اطراف سر غالبا آلوده و کثیف می شوند. اشتها کم و گاهی به کلی قطع می گردد. با این حال اشتها در بعضی از پرندگان طبیعی می ماند. ولی در عرض چند روز ممکن است تمامی جمعیت پرنده ها در یک مکان نگهداری آلوده شوند. چشم آنهایی که از همه زودتر مبتلا می شوند دارای ترشحات غلیظ و چرکی است.
همچنین زخم هایی در نزدیک بینی و منقار و سایر نواحی نرم تولید می شود (مشابه آنها در روی پا و گاهی بال نیز ایجاد می شود). پس از اینکه پوست روی زخم ها افتاد ، جای آنها باقی می ماند. گاهی این زخمها در دهان ، حنجره و قسمت های مخاطی دیده می شود که سفید رنگ و متورم است. گاهی لایه هایی از سلولهای مرده به وجود آمده و حالت دیفتریک به خود می گیرد. سپس با انباشتگی و بهم پیوستگی سلولها مخاط ورق ورق می شود و کنده شده و می افتد و زیر آنها نسوج تازه و قرمز رنگ نمایان میگردد.
موقعی که زخم آبله در حنجره ایجاد می شود ، نفس کشیدن پرنده مشکل می گردد. اغلب نفس نفس می زند. این حالت همزمان با ورود ویروس در خون ایجاد می شود ولی اگر شدت ویروس و یا مقدار آن زیاد باشد پرنده تلف خواهد شد. اکثرا شدت ویروس زیاد نیست و در نتیجه مرگ کمتر اتفاق می افتد. در حالات شدید آبله ، ویروس در داخل سلول رشد کرده و تکثیر می شود. در نتیجه در نسوج داخل و همچنین در پوست و مخاطات ، ترشحاتی که گاهی صاف و زمانی خونی است بوجود می آید. در ضمن تورم ریه هم دیده می شود.

معالجه و پیشگیری  :
به طور کلی داروی اختصاصی برای معالجه بیماریهای ویروسی وجود ندارد. پیشگیری به شکل واکسیناسیون ، بهترین روش کنترل بیماری است. برداشت زخم های پوستی و شتشو با جوش شیرین 5 درصد وبرداشت زخم های دیفتریک از مخاطات و مالیدن گلسیرین یده در محل زخم ، شتشوی چشم با یک تا 2 درصد نمک ، مالیدن آنتی بیوتیک های قوی به داخل چشم ، همچنین استفاده از پماد اکسی تتراسیکلین و یا کلراتتراسیکلین چشمی ، به بهبودی چشم کمک می کند که تا یک هفته ممکن است طول بکشد. اگر هجوم خون شدید باشد ، شستشو با چایی پر رنگ با دمای 40 درجه کمک خواهد کرد . بهترین روش پیشگیری ، مایه کوبی در کشاله بال با واکسن استیل است.
آبله غالبا در کشورهای مناطق گرمسیری و معتدل بروز کرده و در کشورهای سردسیر تنها در فصل تابستان شایع و عمدتا به وسیله حشرات منتقل می گردد. البته پرندگان وحشی نیز در گسترش بیماری نقش دارند. گرچه انتقال بیماری اغلب مستقیم صورت می گیرد ولی گاهی در اثر غذای آلوده نیز امکان سرایت بیماری وجود دارد.

 

بیماری لاغری 
علایم : 
پرنده بیمار به سرعت قسمت عمده گوشت بدن خود را از دست میدهد.علایم ظاهری این بیماری به صورت افسردگی و بیحالی پرنده ، چشمانی بی فروغ است . گاهی هم حالت لرزیدن دیده می شود. پرنده بیمار با حالتی متشنج خود را به طرف آب و غذا می رساند که این نشان دهنده این است که پرنده دردهای شدید درونی دارد و وقتی از این حالت رها شد به خواب عمیقی فرو می رود.

علت بیماری : 
هنوز کاملا مشخص نشده ولی بیشتر علت آنرا در اثر کثیف بودن مواد غذایی و نارسایی آن می دانند.

مداوا : 
چنین پرنده ای را باید فورا از پرندگان دیگر جدا کرد. ابتدا یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون به حلق پرنده چکاند و بعد تمام دانه های سفت و خشک از قفس او خارج شده و به جای آن دانه های خیس کرده گذاشته شود و بعد از آن ترید نان و شیر درست کرده و نصف زرده تخم مرغ سفت پخته را در آن خوب مخلوط نموده در قفس بگذارید.
قفس پرنده بیمار را روزها در معرض تابش آفتاب قرار بدید و شبها هم دور و اطراف قفس را کاملا بپوشانید. گرم بودن جای این پرنده از مراحل اولیه معالجه می باشد.
استفاده از مولتی ویتامین هم اکیدا توصیه می شود .

 

چاقی 
در هنگام چاقی بدن مرغ عشق تپل می شود و پرنده حرکت کمتری داشته و تجمع چربی در زیر پوست و در بدن پرنده بوضوح مشهود است.

علت  :
قفس کوچک و یا تغذیه مرغ عشق با دانه های مقوی و غذای چرب و همچنین داروهای تقویتی.

معالجه : 
لازم است که پرنده را در یک قفس بزرگ و یا در فضای اتاق قرار داده تا بتواند به سهولت پرواز کند و از دادن غذاهای مقوی یا داروهای تقویتی خودداری کنید .
لازم به ذکر است که مرغ عشقهای ماده در هنگام خوابیدن روی تخم دچار افزایش وزن می شود که پس از بیرون آمدن جوجه ها و به دنبال این اتفاق ، مبادرت مادر به تغذیه جوجه ها بعد از مدتی کوتاه به وزن نرمال بر می گردد.

 

پرریزان فرانسوی
در این بیماری جوجه ها تمام و قسمت عمده ای از شاپرها را از دست می دهند و به همین دلیل قادر به پرواز نیستند و به تبع آن در کف قفس نشسته و دویده و یا میجهند.

عوامل ایجاد بیماری :
چندین عامل برای این ضایعه مطرح شده که از آن جمله می شود به موارد زیر اشاره کرد :
_تغییر و تحول در سیستم گوارشی بدن مرغ عشق.
_خوراکی که والدین در روزهای اول به جوجه ها می دهند (احتمالا کمبود مواد پروتئینی باعث ایجاد این بیماری باشد).
_برخی ویروسس پاپووا را عامل این بیماری می دانند.

پیشگیری :
تا به امروز هیچ روشی برای جلوگیری از این بیماری پیدا نشده است.


درمان :
درمان خاصی ندارد ؛ در بعضی از پرندگان به زودی شاپرها دوباره رشد می کنن و بعد از اولین پرریزی اثری از این ضایعه مشاهده نمی شود.

 

هم نوع خواری 
در این بیماری مرغ عشق تمایل به خوردن خون و یا گوشت هم نوع خود را دارد.

علت بیماری  :
کاملا مشخص نیست ولی در مواردی که والدین جوجه های خود را کشته و یا می خورند احتمالا به دلیل تمایل برای تخم گذاری مجدد و یا بی تجربگیست.

درمان و پیشگیری  :
تا به اینک درمان خاصی برای این بیماری پیشنهاد نشده اما برای جلوگیری از این اتفاق باید پرنده های زخمی را تا زمان بهبودی در قفس مجزا نگهداری کنید و در مواردی که والدین به جوجه ها حمله می کنند ، یا والد بیمار را تا زمان بزرگ شدن جوجه ها در یه قفس دیگر بگذارید و یا جوجه ها را از والدین جدا کنید.

 

سل
تقسیم بندی باسیل سل  :
گاوی _ انسانی _ مرغی.

توضیح کلی :
نوع مرغی انواع و اقسام پستانداران را مبتلا می کند اما نوع پستانداری ندرتا می تواند پرندگان را مبتلا سازد . بیماری سل یک بیماری مزمن بوده که به آرامی پیشرفت می کند و اگر پرنده مبتلا در شرایط خوبی نگهداری شود وضع پرنده عادی به نظر می رسد و بدون علامت دوره بیماری را طی می کند. در چنین مواردی باسیل بوسیله سلولها احاطه می شود و امکان فعالیت ندارد و اگر بهداشت و مراقبت در وضع مطلوب باقی بماند به تدریج باسیلها مرده و و از بین می روند. اما اگر وضع پرورش تغییر داده شود مثلا به پرنده استرس وارد شود ، به یک بیماری دیگر مبتلا گردد ، رژیم غذاییش تغییر کند و یا کیفیت خوبی نداشته باشد و یا تغییر مکان داده شود بیماری عود خواهد کرد.

پرندگان حساس :
پرندگان زینتی عموما به نوع مرغی حساس هستند؛ طوطی سانان بلاخص طوطی های بزرگ به هر سه گونه (مرغی ، انسانی ، گاوی ) حساسند.لازم به تذکر است که مرغ عشق نسبت به این بیماری نسبتا مقاوم می باشد اما شرایط نگهداری تاثیر مستقیمی در وقوع بیماری می گذارد.

عوامل مستعد کننده :
_تغییر آب و هوا و اقلیم همراه تراکم زیاد و نداشتن آب.
_عدم رعایت اصولی بهداشت.
_دست به دست گشتن پرنده بین افراد مختلف.

علائم :
_رنگ پریدگی مخاطات
_کمی وزن
_بیحالی
_اسهال
_پرهای ژولیده و بدرنگ
_تند تند نفس کشیدن
_گودی چشمها(در اثر پیشرفت بیماری)
_زخمهای پوستی(بخصوص در سر)(ابتدا پوست متورم و زخمی شده و سپس زخمها پوسته پوسته می شود)
_تیزی استخوان سینه به خوبی قابل لمس می باشد

سن ابتلا :
بیشتر بالغین مبتلا می گردند.

منبع ویروس :
مدفوع پرنده مریض.

ناقلین :
بسیاری از پرندگان وحشی (به دلیل حساس نبودن) به عنوان مخزن بیماری در نظر گرفته می شوند.

درمان :
هیچ درمان دارویی خاصی ندارد.

 

زالمونل
انواع گوناگونی از زالمونل و بخصوص زالمونلا تیفیموریم می توانند باعث ایجاد بیماری در مرغ عشق شوند.

منابع باکتری :
_آب و خوراک آلوده به زالمونل
_پودر حیوانی و یا ماهی و میگو
_تخم مرغ و پوسته آن

ناقلین :
_پرندگان وحشی 
_موش
_مرغ عشقهایی که از بیماری جان سالم بدر برده اند تا مدتها می توانند ناقل باشند (برای اطمینان از ناقل نبودن باید فضله پرنده آزمایش شود؛ البته چون همواره زالمونلها در فضله پرنده های مبتلا مشاهده نمی شوند تکرار آزمایش الزامیست)

علائم :
_پف کردن
_سستی
_اسهال
_تورم مفاصل
_گردش سر

درمان :
بهترین راه ، معدوم کردن پرنده مبتلاست در غیر این صورت بهترین درمان دارویی شامل تجویز فورازولیدین و اسپکتینومایسین می باشد. سولفانامید بخصوص سولفادیمیدین و سولفادیازین می توانند موثر باشند.در این بیماری تتراسایکلین ، کلرامفنیکل و نئومایسین چندان موثر نیستند.

پیشگیری :
بهترین راه پیشگیری رعایت اصول بهداشتی ، تمیز کردن ، ضد عفونی مرتب ، خرید دان از محل مطمئن ، قرنطینه کردن پرنده های تازه خریداری شده می باشد.

 

سالمونلوزیس

در خانواده سالمونلا انواع و اقسام باکتریها قرار دارند که اغلب پرندگان زینتی را آلوده می کنند ولی شدت آلودگی با سالمونلا تیفی موریوم بیشتر است.

راههای آلودگی :

در پرندگان قفسی بیشتر سالمونلاها به طور ارثی از پدر و مادر به فرزندان منتقل می شوند ؛ آلودگی پرندگان بالغ از چند طریق صورت می گیرد :

1- آلودگی از راه غذا بالاخص تخم مرغ

2- آلوده شدن غذا و آب بوسیله پرندگان وحشی (برای پرندگان نگهداری شده در پاسیوها و قفسهای مستقر در فضای آزاد)

3- تماس با پرنده آلوده تازه وارد

4- آلودگی بوسیله ویزیتورهایی که با پرندگان آلوده در تماس بوده اند

سایر روشهای ممکن : دان کهنه و بیات(سالمونلا تیفی موریوم در شرایط معمولی در آب و دان زنده می ماند)_حشرات ، من الجمله مگس_رعایت نکردن بهداشت و .....

توضیح در مورد بیماری :

شدت بیماری و سیر آن بسته به منابع ابتلا و سن پرنده و همچنین بسته به نوع سالمونلا متغییر است اما در جوجه ها اغلب نوع حاد بیماری مشاهده می شود.مثلا در مواردی که تخم مرغ آلوده به والدین و جوجه ها خورانده می شود بالغین کمتر صدمه می بینند.

در حالت اپیدمی قدرت تفریخ تخم ها کم شده (به 10 درصد می رسد) و مرگ در زرده به وقوع می پیوندد ، جوجه های بدست آمده اغلب ضعیف و نحیف بوده ،عقب افتاده و بدقیافه اند و قبل از اینکه آشیانه را ترک کنند می میرند.

بیماری از چند روز تا دو هفته پس از خوردن غذای آلوده شروع می شود (بسته به حدت میکروب و نوع پرنده علائم کلینیکی ظرف دو روز تا دو هفته ظاهر می شود) ، پس از ده روز از مشاهده اولین علائم تلفات بروز می کند و ممکن است 90 درصد پرندگان نگهداری شده در یک مکان تلف شوند.

علائم بیماری :

علائم بیماری از افسردگی تا مرگ ناگهانی متغییر می باشد ، معمولا یک تا سه روز پرنده ها احساس سرما می کنند و به همین دلیل پف کرده و به هم می چسبند ، پرها خشن و ژولیده و به طرف بالا شده ، میزان مصرف آب و دان کم می شود در نتیجه پرنده لاغر شده ، تند تند نفس کشیده و دل دل می زند ، اسهال آبکی زرد و سبز کمرنگ که اغلب خاکستری و خون آلود است پرهای اطراف مقعد را به هم می چسباند ، چشمها بسته شده و بلافاصله قبل از مرگ پرنده نابینا می شود ، علائم عصبی مانند تورم مغز و حالت تشنج بروز می کند.

تشخیص :

تنها با اتکا به علائم نمی توان تشخیص بیماری را قطعی کرد بلکه باید با جدا کردن میکرب از خون یا جراحات پرنده مرده بیماری را ثابت و مشخص نمود ،آزمایش مدفوع پرنده زنده به تشخیص کمک می کند ، باید توجه داشت که آزمون آگلو تیناسیون که در اسهال سفید برای سالمونلاپولوروم به کار میرود در پرندگان قفسی مورد استفاده قرار نمی گیرد اما در تئوری به مشخص کردن پرندگان ناقل کمک می کند.

نکته : بیماری در پرندگان قفسی علی الخصوص آنهایی که در حالت حاد بیماری قرار دارند بویژه در بالغین با پاستورلوز و شبه سل قابل اشتباه است.

درمان :

بهترین حالت معدوم کردن پرنده ها می باشد ، پس از معدوم نمودن باید محل نگهداری را ضد عفونی نموده و مدتی طولانی خالی گذاشت و پس از ضد عفونی های مکرر دوباره شروع به نگهداری و پرورش پرنده نمود.اما در مواردی که ترجیح می دهید پرنده های بیمار را معالجه نمایید باید درمان را برای مدت طولانی ادامه داده و برای چند دفعه تکرار نمایید.

بهترین تجویز درمانی شامل فورازولیدن و اسپکتینوماییسین است ؛ سولفانامید ، بخصوص سولفادیمیدین و سولفا دیازین موثرند اما تتراسایکلین ،کلرامفنیکل و نئومایسین تاثیر چندانی ندارند ؛ بهتر است چند دارو را با هم مصرف نمایید و یا اینکه پس از آنتی بیوگرام ، دارویی را انتخاب نموده و به کار گیرید.

پیشگیری :

بهترین فاکتورهای پیشگیری ، رعایت بهداشت ، تمیز و ضد عفونی کردن مرتب ، خرید دان از محل مطمئن ، پرهیز از تجمع طیور و جدا نگه داشتن پرندگان تازه خریداری شده است.

پاپوا

ویروس پاپوا باعث ایجاد بیماری در جوجه های مرغ عشق می گردد . این ویروس کوچک و فاقد پوسته بسیار مقاوم می باشد (تا دمای 56 درجه می تواند چند ساعت دوام بیاورد) به همین دلیل در صورت اپیدمی تا مدتها قابل سرایت می باشد.
به دلیل مقاومت بالا برای ضد عفونی محیط نمیتوان از مواد معمول و رایج استفاده نمود بلکه محل نگهداری را باید با آتش ، ترکیبات یودوفور (هنگام استعمال ترکیبات این ماده نباید از ترکیبات آهکی استفاده نمایید ، چراکه اثر آن را خنثی می نماید) و یا ترکیبات حاوی آلدهیدها ضدعفونی کرد ، این ترکیبات برای ضدعفونی نمودن محیط به حدود 2 ساعت زمان نیاز دارند.

علائم :
جوجه های مبتلا دارای شکمی بادکرده بوده ، قسمتهایی از بدنشان (بالاخص ران و انگشتان) خشک بنظر می رسد همچنین پرهای ناحیه مخرج در اثر اورین کثیف است ، این جوجه ها در مقایسه با جوجه های سالم با سن یکسان دچار عدم رشد کافی پرها و یا دارای نوقصی در آنها می باشند.

پیشگیری و معالجه :
این بیماری هنوز غیر قابل علاج بوده و واکسنی بر علیه آن وجود ندارد به همین دلیل هنگام مشاهده اولین علائم ، جوجه کشی را به مدت 3 تا 4 ماه متوفق نمایید تا با کاهش جمعیت جوجه ها رشد ویروس نیز کاهش یافته و کنترل شود (در بدن پرندگان مادر در این فاصله مواد ضد ویروس ساخته خواهد شد که از طریق تخم به جوجه ها انتقال یافته و موجبات حفاظت آنهان در برابر بیماری را فراهم خواهد نمود). ضمنا در این مدت به طور هفتگی محل نگهداری مرغ عشقها را ضدعفونی کنید.برچسب ها : بیماری های مرغ عشق، بیماری های مهم مرغ عشق، بیماری های واگیر دار مرغ عشق، علائم نیوکاسل، نیو کاسل پرندگان، راه های درمان بیماری مرغ عشق ها، درمان بیماری مرغ عشق ها، داغ کن - کلوب دات کام
نظرات ()
تاریخ : شنبه 21 مرداد 1391

نظرات

سه شنبه 31 تیر 1393 04:22 ب.ظ
سلام ببخشید من دیروز دوتا مرغ عشق خریدم که خیلی ساکتند فکر کنم دونه و غذا هم نمیخورند همش حالت کسل بودن دارند یک جا می ایستند و جابجا نمیشند با تشکر
لطفا ه8329رچه سریع تر جواب بدید
محمد قاسمی
عادت می کنند.
سه شنبه 24 تیر 1393 07:23 ق.ظ
با سلام من دیروز یه مرغ عشق نر گرفتم در قفس جدا گذاشتمش و ارزن و سیب براش ریختم امروز که دیدمش دیدم مدفوع که کرده پشتش تمیز نیست ایا مریض شده
محمد قاسمی
غذای تقویتی بیشتری با توجه به مطلب تغذیه مرغ عشق این وبلاگ به او بدهید.
جمعه 20 تیر 1393 05:09 ب.ظ
سلام من دوتا مرغ عشق دارم که الان ۲سالی هست باهام هستن تازگی ماده خیلی بد نفس میکشه همش دهنشو باز میکنه انگار نفس تنگی داره چند باری هم تند تند نفس کشید وافتاد زمین ولی بعد چند دقیقه که تند تند نفس کشید بلند شد دوباره خوب شد چکارش کنم کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟
محمد قاسمی
چند عکس از او و کل قفسش بگیرید و به این ایمیل بفرستید iranmorgheshgh@gmail.com
در ضمن محل نگهداری آن ها هم ذکر کنید.
سه شنبه 10 تیر 1393 11:39 ب.ظ
سلام

من دیشب برای اولین بار دیدم مرغ عشق مادم سرشو کرده تو پرهای پشتش و تا الان فعلا اینکارو نکرده البته صبحا خیلی سرحاله.تو سایت های دیگه خوندم گفته بودن نشانه ی بیماریه درسته.
محمد قاسمی
دوست عزیز هیچ مشکلی نداره و کاملا طبیعی هست
چهارشنبه 30 بهمن 1392 06:50 ب.ظ
با سلام بسیار تشکر می کنم از مطالب خوبی که گذاشته اید واینکه به سوالات جواب می دهید. من 2 مرغ عشق خانگی خریدم حدود 2 ماه قبل ماده ای را که انتخاب کردم صاحبش گفت آماده تخم است ولی چون رنگ متفاوتی دوست داشتم نر ش را برنداشتم ویکی دیگر انتخاب کردم ( البته تعداد زیادی مرغ عشق داشت که می گفت پدر ومادر همه شان یکی هستند ) 1- چرا جفت گیری نمی کنند 2- حتی دانه هم عوض نمی کنند 3- چون پدر مادر شان یکی است امکان دارد بچه هایشان در آینده مشکل دار شوند ( خواهر و برادر هستند یا نه؟ ) البته در نروماده بودن آنها مطمئن هستم اصول تغذیه را هم رعایت می کنم 4- ماده بسیار ترسو است به محض نزدیک شدن به قفس سریع داخل لانه می رود چرا ؟
محمد قاسمی
بچه های آن ها در آینده دچار مشکل می شوند و خواهر برادر را با هم جفت نکنید. یکی از آن ها را عوض کنید و طبق مطلب تخم گذاری مرغ عشق عمل کنید.
پنجشنبه 14 شهریور 1392 02:44 ب.ظ
سلام من دیشب یک جفت مرغ عشق خریدم داخل مغازه خیلی می خوند ولی وقتی اوردمش خانه اصلا صداش در نمی یاد لطفا سریع پاسخ بدهید مشکل از چیست؟
محمد قاسمی
هنوز به محیط عادت نکردند.
شنبه 12 مرداد 1392 03:06 ب.ظ
سلام یک جفت مرغ عشق دارم که ماده خیلی تکون تکون میخوره و میلرزه اصلا تخم نذاشته . جاشون تو تراس . امشبم ماده جیغ عجیبی میزد تو لونه. نر بی تابی میکرد. فک کردم میخواد بمیره :( مریض؟
محمد قاسمی
چند عکس از آن ها و کل قفس آن ها بگیرید تا مورد بررسی قرار گیرند.
iranmorgheshgh@yahoo.com
شنبه 12 مرداد 1392 11:10 ق.ظ
سلام
مرغ عشق ماده ای که خریده بودم یه هفته پیش از دیروز صبح یه پاشو به سختی زمین میذاره خیلی درد داره اما پنجه هاش تکون میخوره و رنگ پاهاش هم یکی هستش و اینکه هیچ مشکلی نداره حتی دیروز مرطوب کننده به پاهاش زدم گفتم شاید خشک شده اما بهتر نشده همش روی سقف لونه میشینه و نمیتونه پاشو زمین بذاره یه طرفی میشینه و سرشو واسه کنترل روی سقف لونه میذاره میشه لطف کنید راهنمایی کنید که چشه؟
محمد قاسمی
چند عکس از کل قفس آن ها به ایمیل زیر بفرستید تا شرایطش مورد بررسی قرار گیرد.
iranmorgheshgh@yahoo.com
سه شنبه 8 مرداد 1392 12:46 ب.ظ
با سلام مرغ عشق ماده ی من زیر شکمش کنار محل خروج مدفوعش یه غده چربی داره میخواستم ببینمم چطور میشه درمانش کرد
محمد قاسمی
چند عکس از او بگیرید و به ایمیل زیر ارسال کنید.
iranmorgheshgh@yahoo.com
دوشنبه 7 مرداد 1392 11:05 ق.ظ
سلام خسته نباشید
اقا من یه مرغ عشق تازه خریدم زیر یکی از چشماش قرمز شده و همون چشمشو هی میبنده
من خودم احتمال میدم کور شده میخوام نظر شما رو یدونم
محمد قاسمی
چند عکس از او به ایمیل زیر ارسال کنید.
iranmorgheshgh@yahoo.com
جمعه 4 مرداد 1392 11:12 ب.ظ
با سلام
من دیروز یه مرغ عشق ماده خریدم اما خیلی آرومه همش میخوابه اما سرشو توی پرهاش نمیکنه پرهاش رو هم پف نمیکنه جوجه هم هستش
مدفوعش بزرک و گاهی به رنگ سبز روشن گاهی تیره هستش مخرجش هم کثیفه مدفوعش هم آبکی هستش عطسه هم نمیزنه میشه راهنمایی کنید ممنون
محمد قاسمی
دوست عزیز مرغ عشق شما مشکلی ندارد. اگر سبزی به آن ها زیاد می دهید ، از این به بعد کمتر بدهید.
پنجشنبه 3 مرداد 1392 05:08 ب.ظ
خسته نباشی این بیماری بیوست به اون یکی مرغ عشقم سرایت میکنه
محمد قاسمی
دوست عزیز یبوست واگیر دار نیست و بر اثر تغذیه به وجود می آید و سرایت نمی کند.
سه شنبه 18 تیر 1392 04:11 ب.ظ
سلام مرغ عسق ماده ی من مدفوعشو میخوره علتش چیه/
میوه و تخممرغ و سبزی هم خیلی خوب میخوره به نظرتون دلیلش چیه
محمد قاسمی
کف قفس آن ها را حداقل هفته ای یک بار عوض کنید.
جمعه 24 خرداد 1392 04:11 ب.ظ
سلام خسته نباشید من یه مرغ عشق نر زرد دارم كه چند وقت پیش خریدم كه متوجه شدم روی پاهاش و نوكش پوست پوست ویه لایه ی اسفنجی مانند ایجاد شده وپاهاشم روش برامدگی های پوستی بوجود امده بعضی جاها گفتن قارچه بعضی دیگر ابله لطفا مرا راهنمایی كنید چون یه دونه دیگه از مرغ عشق های نرم را به این بیماری مبتلا كرده وخودشم خیلی رنج میبره وخودشو میخوارونه اما بی فایدس لطف روش درمانش واین كه چند طول میكشه تا درمان بشه واین كه ایا واگیردار ه یا نه را توضیح دهید ممنون
محمد قاسمی
من باید مرغ عشق شما را مشاهده کنم تا بتوانم نظر قطعی بدهم. به دامپزشک مراجعه کنید.
جمعه 10 خرداد 1392 08:54 ب.ظ
سلام وقتی مرغ عشق اسهال گرفت باید چیکار کنم خوب بشه؟
محمد قاسمی
مولتی ویتامین از پرنده فروشی بخرید و در آب آن ها چند قطره بریزید.
جمعه 10 خرداد 1392 12:26 ب.ظ
علت ریزش پردورچشم مرغ عشق
محمد قاسمی
یا به علت دعوای مرغ عشق ها است و یا به علت پیری. اگر به علت دعوای زیاد مرغ عشق هایتان است که باید یکی از آن ها را تعویض کنید ولی اگر به علت پیری مرغ عشق شما هست که کاریش نمیشه کرد.
چهارشنبه 8 خرداد 1392 10:03 ب.ظ
با سلام آقای قاسمی خواهش میکنم این سوال منرا فوری جواب بدهید مرغ عشق من امروز خیلی بی حال شده روی پاهای خود نمیتواند بایستد وبصورت نشسته غذا میخورد خیلی هم لاغر شده چون جفتش داخل لانه میباشد وتخم گذاشته لطفا فوری جواب بدهید ممنون میشم
محمد قاسمی
شما باید با دادن غذاهایی همچون سبزی و ذرت و گندم (دو روز در آب خیس شده) و برنج و تخم مرغ آبپز آن ها را تقویت کنید.
شنبه 14 اردیبهشت 1392 11:37 ب.ظ
سلام چند روزیه مرغ عشقم(ماده) پای چپش میاره بالا بعضی وقتام که میخواد بخوابه پاشو جمع میکنه میاره بالا دیگه پاشو رو چوب نمیزاره ممکن مریض شده باشه ؟ علت این کارش چیه؟
محمد قاسمی
اکثر پرندگان اینجوری هستند. معمولا آن ها وقتی شب ها می خوابند یکی از پاهای خود را داخل بدن خود فرو می کنند و مثلا اگر امشب فقط پای چپشان روی زمین باشد فردا پای راست خود را زمین می گذارند!
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392 09:39 ب.ظ
سلام
من واقعا نمیدونم باید چیكار كنم. موغ عشق ماده ام هنوز همونطوریه. قسمت بیماری ها رو خوندم اما نمیتوتم تشخیص بدم مشكلش چیه. از هیچ جای دیگه هم نمیتونم كمك بگیرم. میترسم بلایی سرش بیاد. این دو روز هر كاری به ذهنم رسیده و تو وبلاگ شما بوده براش كردم. اماهنوز همونطوریه. اكه امكانش هست جواب بدید. میترسم طوریش بشه. علایمش:
پراشو پف كرده, همش یه جا كز میكنه, تنفسش صدا داره. پشتش برامده شده, پرای نزدیك مقعدش ریخته, بقیه پرای نزدیك مقعدش كثیف بود خیلی. از وقتی روغن مایع میزنم دیگه كثیف نیست. كلا خیلی بیحاله. تو ابشون مولتی ویتامین ریختم, حتی تو دهنش ریختم و بعد اب دادم.حتی به اندازه نصف ارزن ریز بهش قرص كلسیم دادم. انگار غذاش كم شده. اما نره بهش غذا میداد. همش یا توی لانه است یا كف قفس. چیكار كنم? علایم جفت شدن توشون بود. یعنی تخمش گیر كرده? ممنون میشم اگه پاسخ بدید.,
محمد قاسمی
باید دامپزشک مرغ عشق شما را معاینه کند.
شنبه 31 فروردین 1392 11:30 ب.ظ
سلام عکسها رو فرستادم.یه جفت تازه خریدم قفس آنها رو بغل قفس قبلی ها(جفت مولد) زدم حالا جدیدها میچسبن طرف دیواره قفس قدیمیها ویه خورده بیقراری میکنن.میخواستم روزنامه بزنم تاهمدیگه رو نبینن گفتم اول با شما مطرح کنم که روزنامه بزنم یانه.
محمد قاسمی
اگر جفت جدید شما سابقه ی تخم گذاری دارد برای آن ها لانه بگذارید تا تخم بگذارند. قفس آن ها خیلی به هم نچسبانید وکمی فاصله داشته باشند.
اما در مورد ایمیلی که فرستاده اید باید بگم که مرغ عشق شما مشکل خاصی ندارد.
پنجشنبه 29 فروردین 1392 10:57 ب.ظ
سلام دکتر اون مرغ عشق جفت که تازه خریدم بغل سوراخ بینی یه کم پایین تر یه سوراخ کوچولویی هست امروز بعداز ظهر دیدم علتش چی میتونه باشه در ضمن مقعدش کثیفه مدفوعش به پر هاش چسبیده.
باتشکر
محمد قاسمی
چند عکس از او بگیرید و به ایمیلم بفرستید. mohamad75_1996@yahoo.com
چهارشنبه 28 فروردین 1392 10:47 ب.ظ
سلام مرغ عشق من نوک وپاهایش حالت برفکد است.ایا مریضه؟چی کار باید کرد؟
محمد قاسمی
مشکلی نیست
جمعه 23 فروردین 1392 11:18 ب.ظ
راستی فنچ نرم امروز یه کوچولو بد حال شده انگار افسردگی گرفته فقط یا میخوره یا میخوابه اگه ماده از لونه میاد بیرون حالش خوب میشه؟هیچ علایم بیماری هم نداره؟فک میکنید مشکل خاصی داره؟خیلی نگرانم
محمد قاسمی
مشکل خاصی ندارد. دوست عزیز از این به بعد به خاطر سوالات خسته کننده و بی محتوای بعضی از دوستان و خسته شدن من از این همه سوال دیگر ژاسخگوی سوالات شما و دیگر کاربران نخواهم بود.
جمعه 23 فروردین 1392 01:23 ق.ظ
و نگفتین چن روز طول میکشه تا جوجه فنچ از تخمش بیاد بیرونراستی براشون کف دریا و پوسته تخم مرغ هم میزارم+یک دوم پسته خام.
محمد قاسمی
14 تا 16 روز طول می کشد تا فنچ ها از تخم بیرون بیایند.
جمعه 23 فروردین 1392 01:19 ق.ظ
خوب شد گفتید کم مونده بود تخم رو دور بریزم امروزم 1 دونه دیگه گذاشت شد 2تا.به جز تخم مرغ واسفناج ومولتی ویتامین وسیب به نظر تون بهشون چی بدم؟میخوام توپ توپ شن.
محمد قاسمی
هویج ریز شده و سبزی.
چهارشنبه 21 فروردین 1392 08:35 ب.ظ
کمال تشکر رو ازتون دارم
مرغ عشقم عتسه میکنه (یه صدای تنفسی)میخام ببینم درمون داره ؟
سرایت میکنه به انسان ؟بچه کوچیک خونه داریم میترسم؟
ارزش نگه داشتن داره؟
محمد قاسمی
از پرنده فروشی برایش مولتی ویتامین بخرید و در آبش بریزید. روزانه 5 دقیقه ان را در تابش آفتاب بگذارید. فقط بیش از 5 دقیقه در این فصل نگذارید تا نمیرد و میکروب هایش از بین برود. تخم مرغ آبپز و برنج پخته شده و گندم خیس خورده هم به او بدهید تا تقویت شود. سعی کنید آب او را 2 روز یه بار عوض کنید.
بیماری او به انسان سرایت نمی کند و بیماری خاصی ندارد.
چهارشنبه 21 فروردین 1392 06:46 ب.ظ
ولی اخه امروز تخم کرده از کجا میدونه خرابه لانه سازی چرا؟وای نه اینکه نشینهمیشینن اما مثل مرغ عشق ها دایم نه.
محمد قاسمی
فکر کردم شاید امروز تخم نگذاشته باشد.
چهارشنبه 21 فروردین 1392 11:03 ق.ظ
اره ایول بابا دمت گرم 1دونه تخم گذاشته اما چرا زیاد روش نمیشینه جفتشون یا مشغول خوردنن یا رو میله ها.عادتشونه؟؟؟؟؟؟؟؟یا تجربه کافی ندارن؟راستی چند روز طول میکشه بیاد بیرون جوجه ؟مرسی
محمد قاسمی
آن ها به نوبت روی تخم ها می نشینند و به نوبت هم غذا می خورند. اگر هر دوی آن ها مداوم بیرون هستند و روی تخم نمیشینند تخم خراب شده و باید 1 هفته دیگر دوباره لانه سازی کنند.
سه شنبه 20 فروردین 1392 08:37 ب.ظ
خب چیکار کنم اون لونه رو دوست نداره؟راستی فنچ مادم دمش هم حالت نبض دار میزنه مرتب.گفتن کمبود ویتامین داره ولی من که هر روز تو ابشون مولتی ویتامین میریزم هیچ هر روز هم تخم مرغ میدم بهشون؟کمبودچه ویتامینی داره؟هنوزم تخمی نزاشته
محمد قاسمی
کاسه آب را بردارید تا خود به خود به لانه شان عادت می کنند.کمبود ویتامین نداره و هیچ ربطی با تکاندن دم آن ها ندارد. احتمال دارد که تخم بگذارند.
دوشنبه 19 فروردین 1392 11:35 ب.ظ
نه اصلا تخم ندارد ولی دو هفته پیش که خریدمش گفت تازه تخم کرده و یک تخم هم پیش من کرد که بعد روی تخم ننشست .حالا سرفه می کنه و مدفوعش آبکی سبز هست
محمد قاسمی
لانه را باید از قفس بر می داشتید. الآن لانه را از قفس بردارید و حدود 1 ماه دیگر دوباره ان را داخل قفس بگذارید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30

تبلیغات

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • ابر برچسب های سایت

  مرغ عشقم تخم نمی گذارد ،ارزن ،ارزن پرنده ،پاسخ دادن به سوال مرغ عشق ،فروش ،اصول تکثیر مرغ عشق ،دانسته های مهم در مورد مرغ عشق ،مرغ عشق سخنگو ،آب و هوا ،تخم گذاشتن مرغ عشق ،سن مرغ عشق ،مواد غذایی ،چگونگی تخم گذاشتن مرغ عشق ،مرغ عشق مریض ،تبادل لینک دو طرفه ،مرغ عشق هلندی ،چه مدت طول می کشد تا مرغ عشق تخم بگذارد ،تشخیص جنسیت مرغ عشق ،چگونگی یاد دادن حرف به مرغ عشق ،ذرت ،مرغ عشق پاکستانی ،عکس های مرغ عشق ،جوجه مرغ عشق ،فروش جفت مرغ عشق ،فروش مرغ عشق ،غذای مورد نیاز مرغ عشق ها ،لینک کردن ،تخم مرغ آب پز ،چگونگی حرف زدن مرغ عشق ،تخم ،خرید مرغ عشق ،غذای مورد علاقه مرغ عشق ها ،تبادل لینک با وبلاگ پر بازدید ،گندم ،خرید ،آموزش حرف یاد دادن مرغ عشق ،عکس جفت گیری مرغ عشق ،یاد دادن حرف به مرغ عشق ،سوال در مورد مرغ عشق ،تبادل لینک ،چکار کنم مرغ عشق هایم تخم بگذارند ،تولید مثل ،وبلاگ تخصصی مرغ عشق ،چگونه مرغ عشقم حرف بزند ،ناباروری ،چگونه مرغ عشق تخم بگذارد ،حرف زدن مرغ عشق ،دما ،راه های تخم گذاری مرغ عشق ،تخم بدون نطفه ،

  نظرسنجی

  شما کدام یک از پرنده های خانگی را بیشتر دوست دارید؟
  جستجو

  امکانات جانبی

  درباره وبلاگ


  تکثیر مرغ عشق- دنیای مرغ عشق-دستی کردن مرغ عشق- عجیب ترین مرغ عشق-تعین سن مرغ عشق- فروش مرغ عشق- خرید مرغ عشق-تشخیص نر یا ماده بودن مرغ عشق-جوجه مرغ عشق

  مدیر وبلاگ : محمد قاسمی